Vybočený pátý prst nohy
Vybočený pátý prst (bunionette) je deformita, kdy se prst ze svého správného postavení sklápí a stáčí ke čtvrtému prstu. Tato vada je obdobou vbočeného palce nohy (hallux valgus), ale na pátém prstu. Na zevním okraji pátého metatarsofalangového (MTP) skloubení vzniká otlak, který je pak bolestivý při zátěži v botách. Prst se může v některých případech překřížit se čtvrtým prstem a vzniká tak digitus supraductus. Pacienta k lékaři přivádí zejména bolest. Estetická složka deformity je obecně dobře tolerována. Podkladem vady prstu je odchylka tvaru anebo nestabilita páté nártní kosti spojenou s porušením stabilizátorů prstu. Kost se vychyluje v zátěži do zevní strany, a proto se pátý prst stáčí a vychyluje dovnitř k ose nohy. Deformita se postupně s věkem zhoršuje.
Diagnostika
Základem diagnostiky je fyzikální vyšetření lékařem. Důležité je postavení pátého prstu bez zátěže a v zátěži. Posuzuje se otlak v místě pátého metatarsofalangového skloubení. Na rentgenových snímcích v zátěži je možné pozorovat deformitu a nesprávnou polohu páté nártní kosti. Od typu deformity anebo postavení kosti se pak odvíjí léčba.
Konzervativní terapie
Konzervativní léčba je založená na změně obuvi, korektorech a fyzioterapii. Pohodlná široká bota je základním předpokladem zlepšení obtíží. Případný tlak na vystouplý kloub a otlak lze snížit pomocí měkkého polštářku. Pokud prst tlačí na čtvrtý prst je možné mezi prsty vložit měkký silikonový korektor. Fyzioterapie a kinesiotaping přednoží může udržovat správnou šíři nohy a postavení prstu v zátěži. Právě kinesiotaping je vhodná metoda spolu s cvičením svalů přednoží k dlouhodobé úlevě od bolestí. Žádná z konzervativních metod, ale nedokáže deformitu pátého prstu odstranit. Pokud konservativní léčba není uspokojivá pro pacienta, je na místě operační léčba.
Operační terapie
Operační léčba je založená na odstranění výrůstku na hlavici metatarsu anebo korekčních osteotomiích.
Odstranění výrůstku a plastika měkkých tkání
V některých případech má 5. nártní kost správný tvar, ale nesprávné postavení prstu vzniká natržením měkkých stabilizátorů 5. metatarsofalangového skloubení. Na zevní straně se na podkladě dráždění vytváří postupně otlak kůže a výrůstek hlavice nártní kosti.
Operační přístup je v tomto případě na zevní straně nohy a vytíná otlak kůže. Tím se vytvoří prostor pro odstranění výrůstku hlavice. Po rekonstrukci měkkých tkání 5. metatarsofalangového skloubení se osa prstu změní. V případě, že plastika postranních vazů a plantární ploténky nezmění pozici prstu, musí se provést protnutí (osteotomie) nártní kosti (viz. níže).
Chevron osteotomie
V případě, kdy deformita 5. prstu vzniká na podkladě nevhodného tvaru 5. nártní kosti, je potřeba změnit její tvar. Chevron osteotomie protíná tělo nártní kosti na obdobném principu, jako je to tomu u první nártní kosti v případě vbočeného palce nohy.
Operační přístup vytíná otlak kůže a poté se oscilační pilou protíná kost ve tvaru písmena V nebo L. Uvolněná část kosti se posouvá dovnitř přednoží a protnutí kosti se zajišťuje dvěma nebo jedním šroubem.